Reviews

0 %

User Score

0 ratings
Rate This

Descriptions:

Talihli Amele; Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğini üstlendiği başrollerinde İlyas Salman, Erdal Özyağcılar ve Hümeyra’nın oynadığı 1980 yıl yapımı Türk Filmidir.

Talihli Amele filminin senaryosunu Basar Sabuncu yazmıştır.
Talihli Amele filminin oyuncular: İlyas Salman, Hümeyra, Arslan Kacar, Yalçın Avşar, Hüseyin Kutman, Salih Kalyon, Gökhan Mete, Kamuran Yüce, Erdal Özyağcılar, Zerrin Doğan, Aliye Uzunatağan, Mustafa Alabora, İsmet Ay, Metin Serezli .

Konusu : Konu : Mehmet Ali (İlyas Salman) karısı ve iki çocuğuna daha iyi bir yaşam sağlayabilmek umuduyla, hep birlikte köyden İstanbul’a gelirler. Önce bir inşaatta iş bulur. Mehmet Ali, mesleğinde ilerleyip, iyi bir duvarcı ustası olmayı amaçlarken, büyük şehirdeki tüketim toplumunun oyunlarına birden kendini kaptırır. Bir şirketin reklâm kampanyasıyla ünlü bir reklâm yıldızı olur. Gene düzmece bir reklâm kampanyasıyla bir apartman dairesi kazanır. Basının ilgisi ve hediyeler derken, duvarcı ustasının yaşamı birden değişir. Ama bu çarpık sermeya oyunclarının tutsağı olan Mehmet Ali, gerçekte hiç birşeyin sahibi değildir. Saf, temiz yürekli Anadolu çocuğu Ali, bir türlü ayak uyduramadığı düzenin kurbanı olup aklını yitirir. Notlar : Sansür Kurulu’nun tümüyle reddettiği film, Danıştay kararı ile gösterime girdi. “Anadolu delikanlısı deli olarak gösterilemez” gerekçesiyle, Mehmet Ali’ye deli gömleği giydirilen sahneler filmden çıkarıldı.

Talihli Amele (1980) Köyünden İstanbul’a gelip bir inşaatta duvar ustası olmak isteyen Mehmet Ali, bir bankanın reklam kampanyasına tesadüfen seçilince talihin ona güldüğünü sanır.Basının ilgisiyle bir anda üne kavuşan talihli amele kendini alışamadığı bir düzende savrulurken bulur.

Talihli Amele

Overview

Overview

A depiction of social satire, Talihli Amele [The Lucky Worker] (1980) shows the transformation of a young man who immigrated to Istanbul to provide a better life for his family. With hopes to become a successful mason, he suddenly finds himself the star of a TV commercial. Drawing attention to the rising consumerism culture and its effects on individuals in Turkey, the film was allowed to be shown with a State Council verdict.
Cast

Cast

İlyas Salman

Hümeyra

Metin Serezli

Zerrin Doğan

Aliye Uzunatağan

İsmet Ay

Mustafa Alabora

Erdal Özyağcılar

Kâmran Yüce

Gökhan Mete

Salih Kalyon

Ulvi Alacakaptan

Hüseyin Kutman

Yalçın Avşar

Feyzi Tuna

Muhteşem Durukan

Mümtaz Ener

Tevfik Şen

Mesut Sürmeli

Niyazi Gökdere

Yusuf Çetin

Crew

Crew

Atıf Yılmaz

Atıf Yılmaz

Çetin Tunca


No Image Available

Başar Sabuncu


No Image Available

Erkan Esenboga

Leave your comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir